Header

بخشنامه های قضایی
3736  : تعداد بازدید تاریخ ارسال مقاله: شنبه 8 مرداد 1390  
 
بخشنامه‌هاي سالهاي گذشته قوه قضاييه و نيروي انتظامي براي رعايت شئون وكلاء دادگستري
دریافت فایل

قوه قضاييه و نيروي انتظامي در بخش‌نامه‌هاي جداگانه به مجموعه‌هاي تحت مديريت‌شان رعايت شئون وكلاي دادگستري را مورد تاكيد قرار داده‌اند.
به گزارش ايسنا، بر اساس اعلام روابط عمومي كانون وكلاي دادگستري مركز، رييس وقت قوه قضاييه و نيروي انتظامي به ترتيب در سال‌هاي ۷۸ و ۷۵ طي بخش‌نامه‌هاي جداگانه‌اي به مجموعه‌هاي تحت تصدي خود ابلاغ كرده بودند كه در برخورد با وكلاي دادگستري شئون آنان لحاظ شود. متن كامل دو بخشنامه فوق الذكر به اين شرح است:
بخشنامه شماره ۱/۷۸/۸۶۹۱ مورخ ۷ آذر ۷۸ رييس قوه قضائيه

«نظر به اينكه حفظ احترام وكلاي دادگستري كه در جهت ايجاد زمينه براي احقاق حق واجراي عدالت فعاليت مي‌كنند لازم است، لذا بدينوسيله توجه عموم قضات به اين موضوع جلب مي‌گردد كه نسبت به رعايت شئون وكلاي دادگستري اهتمام ورزيده به طوري كه در هنگام مراجعه به مراجع قضايي و انجام وظايف قانوني خود از احتراماتي كه متناسب با شغل آنان مي‌باشد برخوردار گردند. بديهي است چنانچه وكيلي از حدود متعارف وكالت خارج شود بايد مراتب را با ذكر مورد مستدلا به مرجع ذي ربط انعكاس دهند».
بخشنامه ۴۰۲/۰۱/۱۷/۸۸۵ ح - ۲۹ شهريور ۷۵ نيروي انتظامي

«۱- حسب مفاد نامه شماره ۴۴۹۹ ب ۱۳۷۵/۶/۲۰ كانون وكلاي دادگستري در بعضي از يگان‌هاي انتظامي با وكلاي دادگستري كه براي انجام وظايف قانوني خود مراجعه مي‌كنند رفتار نا مناسب و غير قانوني اعمال شده است.
۲- از آنجايي كه حضور وكيل در نزد مراجع قضايي مستند به تبصره ماده ۱۱۲ قانون آئين دادرسي كيفري در مراحل تحقيقات مقدماتي تجويز شده و برابر تبصره ۳ ماده واحده مصوب مجمع تشخيص مصلحت نظام وكيل در موضع دفاع از احترام و تامينات شاغلين شغل قضا برخوردار است لذا به طريق اولي همين حقوق در نزد مراجع انتظامي نيز متصور است.
علي هذا دستور فرمائيد طي بخشنامه اي به كليه يگانهاي تابعه ابلاغ كنند كه در برخورد با وكلاي دادگستري شئون آنان لحاظ شده و در حدود ضوابط و مقررات با آنان همكاري لازم را معمول دارند.
ق.آ.د.ك ۱۲۹۰ به موجب ق.آ.د.ك ۱۳۷۸ لغو و ماده ۱۲۸ قانون اخيرالذكر مندرج در اين مجموعه با مضمون مشابه جانشين ماده ۱۲۸ سابق شده است».
به گزارش ايسنا، روز گذشته سيدمحمد جندقي كرماني‌پور رئيس كانون وكلاي دادگستري مركز در نامه‌اي خطاب به سيدعليرضا آوايي رئيس كل دادگستري استان تهران از تضييقات به‌وجود آمده براي ورود وكلا به مجتمع‌هاي قضايي انتقاد و خواستار توقف اين قبيل برخوردها شده بود.
 
نظرات بینندگان:
: نام
: سایت
  : پست الکترونیک
: پیام شما
کد امنیتی:
-------------------------

کنوانسیونهای بین المللی
قانون اساسی کشورها
قوانین
آیین نامه ها
بخشنامه ها
آراء دیوان عالی کشور
آرائ دیوان عدالت اداری
نظریه های مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه
اصول و قواعد فقهی و حقوقی
اخبار حقوقی
مقالات حقوقی
نمونه قراردادها
واژه نامه های تخصصی
مشرح مذاکرات مجلس
شورای نگهبان
-------------------------------------------------------------------------------------------------
تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به مهدی احمدی وکیل پایه یک دادگستری می باشد
All inner and secular rights of base belongs to MR.Mahdi Ahmadi the attorney of judicature
Address: Iran Mashhad AhmadAbad Blvd.Rza-Reza 29. no 100 - 2th floor
Tel: +98 513 8473834
آدرس: مشهد - احمدآباد بلوار رضا- نبش رضا 29 پلاک 100 - طبقه دوم-واحد6
تلفن تماس: 8473834 513 98+